Седенето е вредно – вижте защо
В днешния свят големи и малки прекарват по-голямата част от деня си в статични пози, като най-често е седенето на стол. За съжаление обаче, независимо колко удобен е столът ни, седенето е токсично за нашето тяло. Причините за това са много, но днес ще споделим с вас някои от тях.
В класните стаи децата се движат 10-15 минути, след което 45 минути седят на столове. Често децата са изморени психически от нуждата от концентрация по време на час и прекарват междучасието също седнали. Какъв е проблемът в това?
Седенето не е естествена позиция, която тялото може да поддържа за продължителни периоди от време. Всъщност тялото ни е създадено да поддържа по-дълго време клечаща поза, в която активно участие взимат всички мускули, стабилизирайки скелета. Позицията клек предотвратява натоварването на ставите, тъй като мускулите поемат теглото, вместо тях.

При седенето обаче, хората често се отпускат изцяло, като натоварват скелета си по неестествен за структурата му начин и това причинява изкривявания в стойката. Те водят след себе си редица здравословни проблеми. Правилното седене на стол не трябва да е по-продължително от 15 минути и също така трябва да е активно.
Какво е активно седене? Активното седене е това, при което участие взимат коремните мускули, като целта е те да стабилизират позицията на гръбнака и така да не натоварват излишно кръста и таза. Най-лесно можем да постигнем тази поза издърпвайки се назад на стола така, че да усетим напрежение в коремните мускули, изпъване в гръбната област и теглото да пада върху костите зад седалищните мускули. За съжаление това изисква съзнателна работа, която децата в училище трудно биха извършили. Често те седят отпуснато и статично, отдавайки цялата тежест върху тазовите стави и кръста. Как решават този проблем в някои училища в чужди страни? Чрез премахването на столовете в класните стаи и заменянето им с фитнес топки. Седенето върху фитнес топка ангажира коремните мускули и е именно така нареченото “активно седене”.
Друг начин за туширане на проблемите, свързани със седенето в класните стаи, са така наречените “стоящи бюра”. Те представляват маси пригодени за писане и работа в стоеж, вместо седейки. Също така има цели класни стаи, в които обучителният процес е активен – нашият център е един от примерите за подобен тип обучение. Това на запад лесно се прокарва и в конвенционалните училища.
Активното седене се случва също, когато седим на равна повърхност, в която краката ни не висят по-ниско от торса. Такава позиция е седежът на пода, като разбира се най-важното е смяната в стойката през определени интервали от време. Седенето на пода неминуемо ни кара да изправим гръбнака си, за да задържим права стойка. Това активира коремната мускулатура, която предпазва гръбнака ни от изкривявания.
Също както йога позите развиват баланс, гъвкавост и запазват виталността на ставите ни, седенето на под, сменянето на позите и редовното раздвижване предпазват тялото и ума ни от умора и заболявания. Според някои съвременни изследвания, продължителните периоди на седене при децата на възраст между 5 и 18 години са главната причина за честотата на синдромът на недостатъчната концентрация – Attention Deficit Disorder. Продължителните периоди на статичност забавят метаболитните процеси и се отразяват на хормоналния отговор на организма. Това води до образуване на мастни клетки и цялостно покачване на телесните мазнини. Интересен факт е, че все повече научни трудове са свързани с отраженията на застоялия начин на живот върху психиката на децата и възрастните.
В заключение можем да кажем, че това, което ни направи щастливи и здрави е активният начин на живот и от нас зависи да го осигурим максимално за себе си и нашите деца. Ние в Хелен Дорон държим всяко наше учебно занятие да ангажира всички сетива на малките ни ученици и да развива техните умствени и двигателни способности. А сега тичайте на английски!