Въображението и конструкторът
Децата се раждат с невероятния капацитет да учат за света около себе си, да попиват информация от всяка форма, звук или цвят, който видят. Съзнанието им е празно и готово да запамети всичко от заобикалящата го среда, да създаде нови светове, да превърне обикновените предмети с магически заместници. Това е силата на детското въображение – една от най-страхотните и невероятни способности на децата! Въображението е като мускул – колкото повече го използваме, толкова повече то се развива и става по-богато, по-красиво и силно.
Как се развива въображението на децата?
Всички видове игра още от най-ранна детска възраст, подпомагат развитието на въображението, а по-късна – играта се допълва от разкази и книжки, картинки и филмчета. В днешно време децата ни заместват голяма част от материалната игра с виртуална. Независимо от това, че екранът носи вреда на децата, всъщност технологиите предлагат просто един по-различен поглед над нещата. От тях биха могли да се извлекат и много ползи за развитието на детското въображение, стига да ги употребяваме градивно. Въпреки изобилието от технологични джаджи обаче, един вид играчки си остава незаменим дори за днешното поколение, а именно блокчетата и конструктора. Конструкторите са онзи вид играчки, които развиват както геометричното, логическо и математическо мислене, така и въображението. Спомняме си детската стая, а по средата й големият леген, пълен с най-различни лего блокчета – шарени квадратчета и правоъгълничета, от които можеш да създадеш всичко, което си помислиш. Именно – всичко.
Свободна игра с конструктор
Единият вид игра с конструктор е така наречената свободна игра. На децата им се дава свободата да сглобяват различни форми, съществуващи или не – вероятно това ще зависи от възрастта и степента на развитие на детето. Този вид игра развива пространственото мислене и въображението, а от друга страна и фината моторика. Според две наблюдателни изследвания (Jirout and Necombe 2015; Levine et al 2012) децата, които прекарват повече време в игра с пъзели или блокчета, изкарват по-високи резултати на тестовете за пространствено мислене.
Свободната игра с лего или обикновени блокчета развива мисленето, координацията, въображението, разпознаването на цветове и развитието на когнитивните умения.
Насочена игра с конструктор
Освен свободното съчиняване на форми, блокчетата и конструкторите могат да се използват и за пресъздаване на различни “макети”. При по-малките деца това може да означава да повторят елементарно съчетание от блокчета по форма и цвят, а при по-големите – дори пресъздаването на макет, например посочен на обложката на конструктора. При този вид игра децата трябва да анализират това, което виждат, да възприемат частите, които съставят цялото. След това трябва да разберат как частите се отнасят една към друга. За да се получи, децата също трябва и да мислят количествено и да могат да въртят геометрични форми в съзнанието си (Casey and Bobb, 2003).

В експериментите често децата правят грешки при макетите с повече блокчета. Много от децата не разбират, че трябва да преброят “пъпчиците” на легото, за да изберат правилното блокче. Това обяснява факта, че на децата в предучилищна възраст им е трудно да мислят за един и същи обект по различен начин – например че тухличката е отделен предмет, но може да бъде и част, изграждаща някакво цяло. За това не е изненадващо, че за малките деца тези задачи са по-трудни отколкото за възрастните – техните мозъци тепърва се развиват!
Затова грабвайте конструкторите и блокчетата и си организирайте една приятна вечер на въображението!
Tag:Английски, блокчета, въображение, въображението, деца, игра, конструктор, лего, логика, математика, мислене, развитие, фина моторика, хелен дорон